Szigorú megtorlás jöhet Ukrajnával szemben – nem is akárkitől
Kijev január 1-jén tette meg a lépést, hogy megszakítsa az Oroszország Ukrajna elleni háborújának finanszírozását segítő bevételeket.
A BRICS-csoport vezető országai, Kína, India és Brazília is azt hangsúlyozta, fegyverszünetre és békére van szükség Ukrajnában. A Nyugat ezzel szemben folytatja a fegyverszállítást és Kijev pénzügyi támogatását.
Nyitókép: MTI/AP/AFP /Alekszandr Nyemenov
Fegyverszünetre és békére van szükség Ukrajnában – hangsúlyozták a globális Dél és a globális Kelet vezető államait tömörítő a BRICS csoport oroszországi ülésének résztvevői. A tömörülést 2009-ben alapította Oroszország, Brazília, India és Kína, de mára a nyugati országok kivételével a világ minden tájáról érdeklődnek a gazdasági együttműködésként indult tömörüléshez csatlakozás iránt.
A BRICS tehát eltérő vallású és kultúrájú országokat tömörít, ezeknek az államoknak egy közös célja van, hogy visszaszorítsák az Egyesült Államok hegemóniáját
– emelte ki Nógrádi György. A biztonságpolitikai szakértő rámutatott, a BRICS-szövetségbe egyre többen jelentkeznek, így ma még ugyan nem befolyásolják érdemben a Nyugat döntéseit, de a jövőben megkerülhetetlen lesz a tömörülés.
Nógrádi György felidézte, India 2030-ra a világ harmadik legnagyobb gazdasága lesz, de a BRICS tagja Kína és Oroszország is, de a gazdasági szövetség jó kapcsolatot ápol a NATO-tag Törökországgal is. A szakértő emlékeztetett, a kazanyi találkozón is világossá vált, hogy míg a Nyugat továbbra is fegyverekkel és pénzzel támogatja Ukrajnát, a világ többi része a fegyverszünetet és a békét sürgeti.
Nógrádi György azt is kiemelte, hogy a Nyugat háborúpártisága láthatóan csak az elitet jellemzi, miközben a lakosság – főleg Európa lakossága – unja a háborút. Ezt jól mutatja, hogy a németek is azt várják el ma már Olaf Scholz kancellártól, hogy kezdjen tárgyalásokat Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A biztonságpolitikai szakértő szerint egyébként háttérben már javában zajlanak a titkos tárgyalások Moszkva és a nyugati országok egy része között. A globális konfliktusokban az igazi fordulatot az amerikai elnökválasztás jelentheti. Nógrádi emlékeztetett, ha Donald Trump nyer, akkor az orosz-ukrán háborúnak belátható időn belül vége lehet. Megjegyezte ugyanakkor, hogy Kamala Harris győzelme esetén sem borítékolható a Nyugat és Oroszország közötti eszkaláció, bár nem egyértelmű, hogy a demokratáknak győzelmük esetén mi a szándékuk.
A szakértő hozzátette, hogy látható, hogy Európa, elsősorban az európai lakosság már másképp tekint a konfliktusra és annak lezárását szeretné, de a brüsszeli, a londoni és a washingtoni elit továbbra is a háborút támogatja, ezért a változás és a politika jobbra tolódása lassabb folyamat.